Pieśń modrzewia

Modrzew

Przez las idzie tanecznym krokiem zwiewna i lekka Pani Wiosna, przystaje przy każdym drzewie dotyka je lekko dłonią i szepcze tajemne słowa:

„Już czas Obudź się  – proszę”

To śpiewne zawołanie usłyszał właśnie modrzew jedyne z drzew iglastych, które traci swe igły na zimę użyźniając ziemię dookoła siebie. Wiosną obsypuje swe gałęzie świeżymi miękkimi jasnozielonymi igłami mają one do 3 cm długości i rosną gęsto połączone w „pęczki”. W dogodnych warunkach modrzew osiąga wysokość do 40 m  przy średnicy pnia około 80 cm.

Szyszki tego drzewa o kształcie zbliżonym do jajka są za młodu czerwonawe później zmieniają swą barwę na szarą.

Drewno modrzewia przed wyschnięciem jest miękkie, jednak później twardnieje.

Ponieważ jest ono odporne na wilgoć i grzyby onegdaj budowano z niego statki, domy i meble .

Domy wykonane z tego drzewa opierały się czasowi przez wieki. Stąd pochodzi przekonanie, że drewno modrzewia użyte gdziekolwiek w domu chroni domostwo od pożaru.

Odpowiednio sporządzone leki z tego drzewa pomagały w leczeniu chorób wątroby, płuc i żołądka czyli całego przewodu gastrycznego. Stosowano z dużym powodzeniem  wywary z  młodych gałązek ( a w szczególności  zmiażdżone szczyty) jako środek moczopędny. Tak samo jak w przypadku jodły czy też sosny stosowano modrzewiowe igły do wonnych i leczniczych kąpieli w lecząc tym zaburzenia menstruacyjne ( w szczególnie „obfitych miesiącach”).

Szczególnie uważanym przez wojowników lekarstwem  była odpowiednio przygotowana żywica modrzewiowa która sprzyjała gojeniu się ran.

Stosowano ja również przy egzemach i chorobach skóry jako środek dezynfekujący i leczniczy.

Przy tak wielorakich zastosowaniach nie zdziwi was, że w zamierzchłych czasach otaczano to drzewo szczególna opieką.

Wojownicy i myśliwi przynosili pod ich korzenie część swoich  zdobyczy by te wspaniałe drzewa ochraniały ich rany po bojach.

Wierzono również, że  w modrzewiach mieszkają duchy wszystkich zwierząt.

W większych zagajnikach tego drzewa można jesienią zbierać „modrzewiaczki” grzyby z gatunku podgrzybków różniące się od swoich braci wspaniałym pomarańczowo złotym kolorem i wspaniałym smakiem i aromatem.

Wsparcia tego drzewa mogą spodziewać się wszyscy nieśmiali  i zakrzyczani przez innych ci, którzy stoją z boku.  Wszystkim tym  zahukanym radzę spróbujcie zaprzyjaźnić się z tym Modromościem, da wam siłę, o której wam się nie śniło.

CDN