Ametyst

Dawno, dawno temu żył sobie Rudobrody Sam. Był to krasnal nad krasnale, mądry, zaradny, w kowalstwie biegły, a sztolnie górnicze znał lepiej niż kret swoją norkę.

Niestety, miał jedną wadę, mianowicie, po pracy uwielbiał moczyć wąsy w pianie piwnej. Robił to na tyle skutecznie, że z biegiem upływającego czasu nie potrafił odróżnić kilofa od grabi, a grudki błota od szlachetnego złota.

Aby pomóc kamratowi w zwalczaniu zgubnego nałogu, krasnoludy poszły do smoka po radę. Ten zaś, patrząc na swoje skarby, długo medytował, w końcu dał sąsiadom kamień o dziwnym fiołkowym odcieniu. Rozkazał rozetrzeć go na pył i dodawać nieszczęśnikowi do piwnego napoju.

Dzięki tej mieszance karasnolud powoli powrócił do zdrowia, a kamień, który uratował mu życie, nazwano Kamieniem Trzeźwości. Później nadano mu imię „ametyst”, co po grecku znaczyło „nie dający się upić”.

Ilustracje 1997-1998 © by Tomasz Karelus

Ametyst pomagał w handlu, interesach i na polowaniu. Wierzono również, że przeciwdziała on wszelkim truciznom, wprawiano go w kielichy, dzbany, a nawet w sztućce stołowe. Stopniowo stał się najbardziej poszukiwanym talizmanem, przynoszącym miłość oraz szczęście.

Ze względu na swe liczne zalety był wprawiany w korony władców. Pierścień Królowej Kingi, dzięki któremu ponoć odkryto złoża soli w Polsce, także był przyozdobiony ametystem, a można go oglądać w kościele w Starym Sączu.

W naszym kraju można znaleźć ametysty w Karkonoszach, na świecie jego duże skupiska są w Brazylii, Urugwaju, Iranie, Meksykui Stanach Zjednoczonych. W zależności od odcienia i intensywności fioletowawej barwy znawcy potrafią bezbłędnie określić, z jakiego kraju dany kamień pochodzi.

Kamień ten jest doskonałym przyjacielem w momencie, gdy trzeba pokonać lęk, a także przy ogarniającym nas smutku.

Bardzo pomaga przy bólach głowy, wystarczy tylko na chwilę się położyć wygodnie, trzymając kamień w ręku, lub też umiejscowić go na czole i porozmawiać z nim czule.

Pomoże na pewno.

Tak samo jak kryształ górski, ametyst pomaga spokojnie spać i śnić o dobrodusznych smokach i elfach. Wszak to jego dobrzy znajomi.

Spróbujcie i Wy się z nim zaprzyjaźnić.

CDN