Opal

Nie każdy z Was wie, że gnomy to bliscy krewni krasnoludów. Niestety, zamiast budować sztolnie i wytapiać szlachetne metale, wolały one dzień cały spędzać na żartach i psikusach. Z czasem stało się to dla wszystkich nieznośne. Zrażone ich wybrykami istoty magiczne odwróciły się od nich ,a gnomy stały się jeszcze bardziej obrzydliwe i złe.

Pewien gnom, wybrawszy się kiedyś na włóczęgę po lesie, zobaczył zwierzę podobne do konia, z tą różnicą, że miało ono na czole pięknym długi róg. Był to jednorożec. Biła od niego biaława, opalizująca poświata. – Zgaszę to jasne paskudztwo – pomyślał złośliwy gnom i wymierzył z procy do zwierzęcia.

Pędziśnieżek Galopek, bo tak brzmiało imię jednorożca, potrafił wyczuć zło. Widząc zbliżający się pocisk uskoczył w bok, jednocześnie grając na swym rogu cudowną, zniewalającą pieśń. Jej melodia miała siłę, która w jednej chwili zamieniła gnoma w biały kamień. Od blasku, który przekazał mu jednorożec, nazywamy ten minerał opalem.

Ilustracje 1997-1998 © by Tomasz Karelus

Opal, przebywając długo na słońcu traci swój blask, więc ludzie przypisywali mu złą moc i uważali, że przynosi nieszczęście. Nazywano go „zagadkowym” lub „zmiennym” kamieniem, bojąc się tego, co niezrozumiałe.

Czy coś, co jest darem od jednorożca miłującego dobro może być złe?…

Tak, tylko dla tych, którzy stali się chciwi, egoistyczni i źli, jak gnomy. Gdy właścicielem opalu był zły człowiek , kamień tan obracał się przeciwko niemu, sprowadzając na niego obłęd.

Kiedyś opal był poszukiwany przez magów i jasnowidzów, ponieważ wierzyli, że otwiera bramy  zaczarowanych krain i odsłania niezgłębione tajemnice jutra.

Dziś wiemy, że opal pomaga przy chorobach płuc, uspokaja nerwy, a jego blask wpływa łagodząco na zbolałe i przemęczone oczy. Ponadto poprawia stan naszych włosów i paznokci sprawiając, że są one zdrowe i piękne.

Opal powinien być oprawiony w srebro. Jeśli straci swój blask, trzeba trzymać go w wodzie, a „wyzdrowieje” po jakimś czasie. Jest strażnikiem marzycieli i zakochanych – może więc być dla nich idealnym prezentem.

CDN