Interpretacja snów

 

Wiele Twoich marzeń sennych jest odreagowaniem na stresy dnia codziennego.

Im bardziej przeżywasz strach, obawy, lęki związane z życiem tym bardziej męczące

i koszmarne są sny.

Ile razy roztrząsałeś zapamiętane sny?

Półki księgarni i bibliotek uginają się od woluminów zajmujących się tym tematem.

Od dziadka Yunga przez nowoczesne opracowania typu “Analiza marzeń sennych”

na popularnych sennikach skończywszy. Najczęściej interpretując dany sen skupiasz się na jednym

szczególe, lub symbolu. Sięgasz do książki szukasz hasła ( np. Wyrywanie zęba ) i już wiesz,

że………

Nic bardziej mylnego. Przy prawidłowej interpretacji snu należy zwrócić uwagę na najdrobniejsze

detale:

Gdzie miało miejsce nasze śnienie ?

Co się tam działo?

Jakie osoby w nim uczestniczyły?

Jak były ubrane?

Co i jak mówiły?

Mam wymieniać dalej ………?

Przy opisie snu ważne są szczególiki: kolory, dźwięki, zapachy, emocje towarzyszące ci w trakcie

snu.

Jeżeli budzisz się rano, lub w nocy z tą pewnością, że ten sen coś miał Ci do przekazania ……

To jak najszybciej go zapisz. Nie przejmuj się, to nie ma być “mickiewiczoski” opis przyrody,

najważniejsze byś zatrzymał ulotną chwilę, bo za chwilkę nie będziesz pamiętał detali.

Owszem po odpowiednich ćwiczeniach można dojść do takiej wprawy, że pamiętać będziesz każdy

sen dowolnie długo.

Jeżeli nie będziesz rozumiał znaczenia Twego snu z takim “wypracowaniem”

i ciekawością możesz zgłosić się do mnie.

1) Historia senników, kiedy zaczęto się interesować snami i ich analizą

Analizą snów i ich znaczeniem zajmowały się już plemiona pogańskie, Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Celtowie, ludy Afrykańskie, plemiona Nowego Świata.
Jednak wszystkie podejmowane przez nich próby dawały ten sam efekt: były traktowane jako wejście w świat nie dotknięty „fałszem”. Jako świat, który nam mówi co mamy zrobić i jak się zachować aby czegoś uniknąć, lub doprowadzić do celu jaki sobie wyznaczyliśmy.

Grzechem zapomnienia byłoby nie wspomnieć o ojcu analizy przekazów sennych – Zygmuncie Freud. Stworzył on psychologiczne podwaliny do tej , jak że arcyciekawej dziedziny. Jednak ten wielki naukowiec nader często w przekazach sennych widział tylko aspekt seksualny. Nawet śniona, stara szafa była dla niego symbolem nie spełnionych marzeń erotycznych.

Jednak w nowożytnym świecie, utraciliśmy zdolność prawidłowej interpretacji samych przekazów. Wychowani w dobie Fast-food’ów pragniemy szybkiej odpowiedzi na drażniące nas niepewności.
Stąd ogromna popularność wszelkiego rodzaju senników skonstruowanych na zasadzie : hasło – symbol; odpowiedź – znaczenie.

2) Co to jest sen?

Tu pozwolę sobie zacytować tekst zaczerpnięty z wikipedi :

„Sen jest to stan czynnościowy środkowego układu nerwowego cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości(por. świadomy sen i bezruch.
Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania
Długość snu u zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a np. u nietoperzy 20 godzin na dobę. Foki i delfiny “śpią” tak, że na zmianę jedna półkula mózgu jest wyłączona, a druga w stanie czuwania. Foki “śpią” w ten sposób, żeby móc wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza.
Podobnym do snu stanem jest hibernacja. Wiele zwierząt zapada w sen zimowy, w celu oszczędzania energii.
Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Z tego powodu nie można podać obiektywnego wskaźnika, który mógłby posłużyć jako kryterium bezsenności. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. Zapotrzebowanie na sen jest cechą wrodzoną. Wskaźnik umieralności jest najniższy u osób śpiących 7-8 godzin na dobę i wzrasta zarówno u osób śpiących dłużej jak i krócej.
Czas snu wiąże się też z preferowaną długością doby która jest inna dla każdego człowieka i na ogół dłuższa niż 24 godziny. W eksperymentach, polegających na całkowitym odizolowaniu ludzi w pokojach bez okien, zegarów, telewizji, radia i telefonów, kiedy sami mogli sobie wybierać moment zasypiania i wstawania, niektórzy badani funkcjonowali nawet w rytmie trzydziestu kilku godzin.
Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych:
· Zaburzenia nastroju
· Utrudnione skupienie uwagi
· Długotrwała (ok. tygodnia) deprawacja (tj. pozbawienie) snu lub zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji (np. pacjent widzi ogień, itp.), oraz stanów paranoidalnych. Zaburzenia fazy REM występują także przy alkoholizmie.
· Upośledzenie aktywności układu immunologicznego – zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów oraz komórek cytotoksycznych typu natural killer, które normalnie zwalczają wirusy i nowotwory.
· Doświadczenia na szczurach pokazały, że kilka tygodni deprywacji snu prowadzi do ich śmierci „

3) Do kogo przychodzą sny, dlaczego nie wszyscy mamy bogate sny

Sen – mara, Bóg – wiara
Zostaliśmy wychowani że sny są nie ważnym elementem naszego jestestwa. Tylko Ci, którzy oparli się presji społecznej i potrafili przeciwstawić się ogółowi dopuścili świat senny do swojej egzystencji.

Niektórzy nie do końca pożegnali się ze stanem śnienia i zostawili małą dziurkę na ucieczkę w ten wielki poza rzeczywisty świat, dzięki temu co jakiś czas mają jakby przywidzenia senne, krótkie historie znikające z nastaniem dnia.

4) Przygotowanie do snu

Zasypianie jest ważne w wyławianiu informacji zawartych w późniejszej fazie samego snu. Należy być odprężonym i rozliczonym ze wszystkimi swoimi dziennymi problemami, czyli najlepiej przed zaśnięciem zrobić sobie retrospekcję minionego dnia. Ułatwi to dostęp do snu, który następuje dopiero w momencie, gdy przerobimy sami ze sobą kłopoty poprzednio ciężko spędzonych godzin w pracy, opieki nad dziećmi, szkoły itp.

Ważne jest także aby miejsce w którym zasypiamy stworzyć jak najwygodniejszym, czyli wnieść tam coś od siebie – nawet w sytuacji gdy będziemy w cudzym mieszkaniu.
Przydatnym jest ułożyć swoje ciało tak aby znalazło się na osi kierunków: północ – południe.

5) Co jest ważne w śnie

Sen jest dla nas istotny w każdym zakresie. Wszystkie odczucia fizyczne i psychiczne
mu towarzyszące takie jak: zapach, smak, strach, miłość, radość, smutek, żal, złość, ból itp.
Znaczący także jest wygląd osób, przedmiotów, miejsc i uczucia jakie nas nachodzą w trakcie śnienia: rozmawiania z daną osobą(np.: zazdrość, obrzydzenie) , dotykania przedmiotu(np.: aksamit, drewno nie oszlifowane), odwiedzania miejsca (np.: zimowa dolina jak z pocztówek, śniegiem pokryte drzewa, zimno jak diabli itp.).

Wyciągając wniosek: wszystko włączając mrówkę, która nas w którymś momencie ugryzła, czy komara brzęczącego koło ucha, będzie ważne w odkryciu znaczenia snu.

6) Miejsce w którym się śpi

Pobudka czasem okazuje się dla nas miłą niespodzianką, a czasem najgorszym koszmarem. Dlaczego? Otóż warto wiedzieć gdzie śpimy i czy nie lepiej przed zaśnięciem w obcym miejscu się jakoś zabezpieczyć. Przygotować miejsce do spania, sprawdzić kierunki w jakich będziemy ułożeni, dopytać się kto i co się tu ( w danym miejscu) historycznie działo. Czy odbywały się tam jakieś walki ( co choćby w historii Polski jest dosyć częstym przypadkiem „koszmarnych„ snów), czy było to miejsce kaźni, czy budynek jest pierwszy w tym miejscu czy też coś innego wcześniej tam stało.

Możemy wtedy w pewien sposób przygotować się na niespodzianki czekające nas ze wspomnień miejsca, w którym się znajdujemy i zamierzamy spędzić w nim noc.

7) Rzeczy, osoby towarzyszące przy zasypianiu ( biżuteria, maskotka, partner, dziecko…)

Od kiedy sięgamy pamięcią mamy, babcie, zawsze wkładały nam do łóżek jakieś maskotki, lalki, wpuszczały zwierzęta: psy, koty, lub pozwalały im spać pod łóżkiem.

Czy coś się zmieniło w naszym dorosłym życiu?

Nie – bardzo często osoby, które spały otoczone zabawkami, czy zwierzętami, albo też innymi osobami, szukają „partnera” do snu. Bez takiego towarzysza czują się niepewnie i sen jest dla nich nie pełny, bezpłciowy, tak jakby zabrakło im ich przewodnika. Skąd się to bierze?

Mając przez swoje pierwsze lata pomocnika w śnie, czyli coś, lub kogoś kto uczestniczył z nami w każdej naszej sennej ”przygodzie”, poczujemy się opuszczeni. Zabraknie nam łącznika między rzeczywistością a światem snu. Może się w takiej sytuacji pojawić strach przed zasypianiem, łaknienie towarzystwa- obojętnie jakiego i skąd, powrót koszmarów.

8) Rodzaje snów

Rozróżniamy wiele rodzajów snów, podziałów możemy dokonać względem ich samej budowy, względem znaczenia, czy choćby naszej świadomości sennej.

Sny dzielimy na:
Świadome
Nieświadome
Dejavu
Wróżebne
Symboliczne
Ostrzegawcze
Uzupełniające
Doradzające
Szamańskie
Prorocze

Niektóre ze snów mogą się przenikać.

9) Co rozumiemy przez Symbol we śnie, czym on jest

Symbolem we śnie możemy nazwać np.: rzecz, która się będzie przewijać cały czas przez naszą przygodę nocną, może to także być coś, co jako jedyne bardzo mocno wryło się w naszą pamięć, a cała reszta snu jest jakby za mgłą – rudy włos, pierścień.

Jest to próba zwrócenia naszej uwagi na to co może się dziać, lub na co powinniśmy zwrócić największą uwagę. Niewykluczone, że każdy z symboli może okazać się wskazówką dalszego postępowania; drogowskazem na rozstaju dróg, przypomnieniem o czymś, o czym nie pamiętaliśmy; próbą zwrócenia uwagi na rzecz ważną i pominiętą.

Nie tylko rzeczy przecież mogą być symbolem, może się nim stać także zwierzę, roślina, dom, czy inne równie duże lub mało kojarzone z tym słowem zjawiska: deszcz, tłuczenie tłuczkiem mięsa, upał itp.

Należy jednak pamiętać, że sam symbol bardzo rzadko nam się pojawi jako oddzielna rzecz, czyli przy pierścieniu: ktoś go będzie nosił, albo go znajdziemy, może ktoś nam go odda,
lub go kupimy. Czyli okazuje się że symbol ma otoczkę, która nie może być pominięta.

10) Próby zapamiętywania i zapisywania

Zdarza się na że nie możemy sobie przypomnieć snu, który wyśniliśniliśmy. Jest na to jednak metoda, może dosyć uciążliwa dla początkujących, ale dająca efekt.

Otóż po każdym przebudzeniu się , kiedy jesteśmy na bieżąco z przygodami sennymi, bierzemy długopis i spisujemy w zeszycie, czy na jakichś kartkach to co nam się przydarzyło w podróży nocnej.

Z czasem okaże się, że nie jest to już nam potrzebne, i że zapamiętujemy swój sen bez najmniejszego problemu. Co jednak będzie gdy nie będzie to jeden a wiele snów? Może jednak warto się troszkę pomęczyć i wspomóc pamięć notatkami z nocnych wypadów.

11) Czy pojedyncze słowo może być odzwierciedleniem naszych odczuć w stosunku do niego? Nauka opisu snów(kapcie, baba).

Często spotykamy się z wspominaniem rzeczy ze snu: Śniły mi się dziś np.: kapcie. Czy samo to pojedyncze słowo opisuje nam rzeczywisty stan przedmiotu?
Przecież dla jednej osoby „kapcie” kojarzą się ze skórzanym – góralskim klapkiem, drugiej z pluszowymi, ciepłymi zwierzątkami na stopy, a trzeciej z plastikowymi klapkami plażowymi, lub szpitalnymi.

Czy wszystkie będą znaczyły to samo?
Nie – jeśli osoba nosząca na co dzień jedne kapcie wyśni drugie, niewygodne dla niej – bo nie znane, bo nie będzie się w nich czuła pewnie, ciepło i dobrze.

Czyli idąc śladem opisu rzeczy ze snu, musimy skupić się bardziej na detalach.
Jeżeli typowy pedant wyśni kapcie śmierdzące, rozpadające się to będzie miał niesmak do końca dnia, ale osoba która na co dzień nosi takie „obuwie” nie zwróci na ten sen uwagi, mało tego nie będzie pewnie pamiętać że je nosiła we śnie.

Co dalej może wynikać z opisu?
Otóż, różnie te kapcie mogły być noszone np.: przez osobę śniącą, lub inną osobę uczestniczącą we śnie, bądź lewy na prawej stopie i prawy na lewej stopie, albo np.: stały na wystawie sklepowej itd.

Czyli nie tylko sama rzecz ale i okoliczności towarzyszące jej oglądaniu, noszeniu są tak samo ważne. Ukazują w ten sposób czy pozostaje ona w zasięgu Twojej ręki, czy też musisz się o nią starać, czy jest to rzecz dla Ciebie czy dla innych osób.

12) Sny w kulturach

W kulturze Starożytnego Babilonu, wróżbiarstwo było tak powszechne i rozbuchane, że przeciętny człowiek nie był w stanie „normalnie’ funkcjonować, bez zasięgania porad u stosownego specjalisty. Doprowadziło to do tego, że radzono się ich w każdej najbardziej nawet błahej sprawie. W konsekwencji tego na zasadzie odreagowania, na tak powszechny zwyczaj kultura chrześcijańska zupełnie odrzuciła znaczenie snu w naszym życiu.

Kolejną przyczyną odsunięcia się Europejczyków od marzeń sennych jest strach przed tym co nieznane, a nieznane to niebezpieczne.

Mityczny Morfeusz, opiekun snu, był nazywany, bratem śmierci. W ten sposób, stworzono kulturowy lęk porównując sen do śmierci.

U Indian północno – amerykańskich, sen był traktowany jako możliwość kontaktu z duchami przodków, zwierzętami totemicznymi, opiekunami klanowymi. Natomiast tak zwane szamańskie sny były przez nich stosowane do leczenia; naprawy sytuacji życiowych poszczególnych ludzi, oraz całego plemienia. Wierzyli oni bowiem, że cokolwiek co się zmienia w przestrzeni światów sennych, zmienia także nasz świadomy świat.

W kulturze aborygenów istnieje przekonanie, że świat rzeczywisty i świat snu są całością. Moment zaśnięcia jest tylko przejściem na drugą stronę drzwi.

13) Etapy snu

Kolejny cytat z wikipedi:
„Sen dzieli się na dwie fazy
· sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREM – non-rapid eye movement); inne nazwy: sen powierzchniowy, sen płytki, sen wolnofalowy.
· sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM – rapid eye movement); inne nazwy: sen paradoksalny, sen głęboki. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne.
W czasie snu zmienia się częstotliwość fal mózgowych. Zanikają szybsze rytmy beta i alfa, pojawiają się wolniejsze rytmy theta i delta.
Niekiedy podczas snu wykorzystanie mózgu jest znacznie większe niż podczas czuwania.
Ewolucyjna rola snu w fizjologii nie jest dokładnie znana. Z pewnością podczas snu do równowagi wraca poziom nuroprzekażników, Jedna z teorii tłumaczy też marzenia senne jako efekt “porządkowania się” pamięci.”

14) Sen powracający cyklicznie i nieregularnie

Zazwyczaj tego rodzaju sny mają nam zwrócić uwagę na istotny szczegół w naszym życiu, który jest dla nas w tej chwili problemem, lub stanie się nim w najbliższej przyszłości.

Niektóre z nich są spowodowane fazami księżyca.

15) Osobowość w śnie ( którą osobą jesteś: uczestnik, obserwator…)

Bardzo ważnym i często pomijanym przez senniki i różne interpretacje snów faktem, jest uczestnictwo we własnym śnie.
Rozróżniamy ludzi na śniących świadomie i działających, na biernych obserwatorów, „reżyserów” – duchy które patrzą z góry na to co się w dole czy wokół dzieje, oraz chaotycznych – niesionych przez wydarzenia we śnie.

Zacznijmy od poruszających się chaotycznie – są to osoby rzucone w senny świat w celu odreagowania stresów dnia codziennego, swojej depresji, lęków. Dobrym przykładem są różne śniące się koszmary.

Bierni obserwatorzy to istoty które weszły w sen z pewną świadomością, ale zachowują się tak jak ktoś kto został zaproszony do domu, tylko nikt mu nie powiedział: czuj się jak u siebie, usiądź, chodź coś obejrzymy; więc stoi tylko w jednym miejscu w kącie i ogląda świat ze swojej „norki”.

Reżyser jest wyższą formą osoby biernej, wie już że znalazł się we śnie, ale nie ma ze sobą swojego „ciała” jako punktu zaczepienia, więc lata i spogląda na wszystko z góry, tak jak ogląda się film.

Ludzie śniący świadomie traktują świat snu jak ten, w którym żyją po przebudzeniu, działają, rozmawiają, chodzą, jedzą itp., czyli wykonują wszystkie czynności świata „realnego”. Oczywiście należy tu zauważyć że nie jest to całkiem takie proste, aby wpływać na ten senny świat i nie zawsze jesteśmy w stanie tak wszystko w nim ustawić, żeby był tak samo przyjacielski, jak nasze cztery znajome kąty.

16) Zwierzęta, przedmioty, ludzie we śnie

We śnie spotykamy się z różnymi ważnymi dla nas istotami, zwierzętami i rzeczami. Pojawiają się one i znikają, walczą z nami, gubimy je, czy też są nam odbierane. Czasem przechodzą pewien rodzaj transformacji, dzięki któremu możemy z nimi rozmawiać, a w innych przypadkach zmieniają kształt. Czy jest to złe?? Nie!

Są to pewne rodzaje znaków ostrzegawczych, lub nasi przewodnicy senni, bądź też strażnicy.

Czasem musimy się z nimi dogadać, czasem walczyć, a czasem znaleźć coś, co w tej chwili jest nam niezbędne. Jak to wytłumaczyć??

Potrzebujemy w tej akurat sytuacji wsparcia, wskazówki i one właśnie po to są. Powinniśmy bardziej uważać po czym chodzimy we śnie ( np.: mała gąsienica, która się pojawia tam gdzie my jesteśmy, może być naszym przewodnikiem, tylko przybrał on taką postać bo się w niej czuje najlepiej – zamiast się od niej oganiać, czy ją zabijać lepiej porozmawiać, zaopiekować się biednym stworzonkiem, nie raz może nam we śnie uratować skórę).

Pamiętajmy o tych, którzy nie wyglądają zbyt dobrze, to mogą być nasi jedyni przyjaciele w tym sennym świecie.

Zdarza się także, że zabieramy ze sobą w świat snu różne rzeczy, niewykluczone że może powinniśmy na razie z tą rzeczą chodzić wszędzie i w rzeczywistym świecie, albo jej poszukać i zdobyć dla siebie? Możliwe jest, że pojawi się ona przed nami później w realnym świecie.

17) Wróg czy przyjaciel

Spotykamy we śnie istoty, które wyglądają całkowicie nierealnie: dwie głowy, szczypce zamiast rąk, wielkoludy, mówiące konie, smoki itp. Czy to że wyglądają inaczej niż stworzenia które my jesteśmy przyzwyczajeni oglądać na co dzień, obliguje nas do atakowania ich?
Nic bardziej mylnego. Tak jak zostało już zaznaczone przy zwierzętach ludziach i rzeczach mogą się okazać naszymi przyjaciółmi.

Czy gdyby garbus podszedł do nas to byśmy go kijem pognali? A może on właśnie oddawał nam nasz portfel który wypadł dwie przecznice dalej z naszej torby?

Nie walczmy, najpierw dowiedzmy się czego chcą, po co się zjawiają akurat przed nami, może chcą nas gdzieś zaprowadzić, gdzie sami byśmy nigdy nie doszli?

Zastanówmy się lepiej trzy razy zanim wyciągniemy broń w kierunku takiej postaci sennej.

Powyższy tekst powstał dzięki współpracy spółki autorskiej Karina Shatril i Hagal