Pieśń jesionu

JESION

Na nizinach w wilgotnej żyznej ziemi zapuścił swe korzenie młody jesion.
Jeszcze nic nie wskazuje na to, że wyrośnie na wspaniałe proste drzewo ozdobione ścisłym woalem liści.
Kora młodego drzewa jest szara i delikatna już rosną na mim połączone w pary po 3 do 5 liście. Mają one długość 11 cm są ciemnozielone postrzępione a na obrzeżach wyraźnie pikowane. Dorosły jesion osiąga wysokość do 25 m przy średnicy pnia do 70 cm wtedy to w pełni zasługuje na miano WYNIOSŁEGO  w odróżnieniu do swoich braci:

Mannowego czy Amerykańskiego.

Z bladoniebieskich lub czerwonawych kwiatów przed pojawieniem się pierwszych wiosennych liści powstają nasiona  zwane skrzydlakami.
Mieszkają one na drzewie zgrupowane jak winogrona w kiściach aż do następnej wiosny. Dawniej z jesionowego drzewa wyrabiano włócznie, łuki, wiosła oraz piękne skrzynie natomiast liście i kora służyły do barwienia materiałów.

Stare zielarki leczyły za pomocą tego drzewa  niestrawność i reumatyzm.
Dawne podania mówią że jesion jest przyjacielem jednorożców  dla tego drzewo to ma wyjątkową moc opiekuńczą odganiającą złe siły.

Ludzie którzy poznali pieśń jesionu zostają bardzo często lekarzami, lub nauczycielami. Jeżeli chcecie zobaczyć jednorożca musicie nosić przy sobie gałązkę z liśćmi jesionu, gdy będziecie gotowi to ona otworzy bramy do zaczarowanej krainy.

CDN