76

Odp: Czy szaman to posłannik ....?

forum sluzy wymianie mysli...ma idee, przepraszam , misje, albo spelnia poslannictwo...wiec widocznie jest potrzebne skoro tu sie spotykaja rozne nieuczesane mysli...
po prostu niektore mysli sa takie, ze az sie dziwie...ta chec porzadkowania, ulepszania, narzucania kanonow, tworzenia dogmatow, przepisow, trzymania sie wyimaginowanej etyki...to jest caly charakter bialego czlowieka...systematyzowac, uscislac,nie zostawiac nic dla zywiolu, lad kontra chaos, i oczywiscie dobry to ten co staje po stronie ladu...grzecznego, systematycznego, bezpiecznego...hm...chodzenia, dzialania, wrozenia, zycia, kochania...nic ognia, ryzyka, niepewnosci...najlepiej dla wszystkich wprowadzic prawo, mozesz zachowywac sie tak a nie inaczej, jesli magikujesz to tylko od do, bo zrobisz komus krzywde...nic to ze ten ktos akurat ma to gleboko w powazaniu...ale ty, masz w imie jakichs enigmatycznych zasad stosowac sie i malo, jeszcze przyuczac innych ze tak jest dobrze...hihihihi...powiedz myszolowom zeby nie zjadaly myszek, a ludziom zeby stosowali prawo i etyke...jakies to ... wydelikacone...moze ...hm...dziewczęce...(?) moze...bez urazy...jakby ktos nie wiedzial to sie nazywa dywagacja a nie przyczepianie sie do kogokolwiek...

myslalby kto ze tu obraduje rada starszych, co ?...najsmieszniejsze jest to, ze szaman czy mag i tak bedzie robil to co uzna za sluszne czy to sie komu podoba czy nie...i na szczescie... big_smile

z  błękitnym  niebem
Arthurius

77

lol
To co piszesz jest dziecinnie skrajne.

Teraz ja powinnam puścić wodze fantazji i stworzyć podobny, przerysowany obrazek świata anarchii, gdzie prawa nie ma wogóle i każdy robi to co chce.

Ale wiesz co...to nie ma sensu.
Można się zamknąć w świecie skrajności, ale to bardzo ogranicza wolność.
Nie mam już złudzeń,że mnie zrozumiesz prawidłowo- zresztą nie musisz, byłoby miło ale przecież nie mogę tego wymagać od nikogo.

Pozdrawiam Cię cieplutko, z sympatią i uśmiechem .Bianka wink

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

78

Arthurius,16-08-2005, 21:19:29 napisał/a:

myslalby kto ze tu obraduje rada starszych, co ?...najsmieszniejsze jest to, ze szaman czy mag i tak bedzie robil to co uzna za sluszne czy to sie komu podoba czy nie...i na szczescie... big_smile

Racja... hehehehe ale znajac rowniez konsekwencje... i je ponoszac co chyba jest istotne.

Zmienic religie jest prosto, zmienic swiatopoglad jest szalenie trudno, poniewaz trzeba samemu przeprowadzic operacje na wlasnym mozgu tepym skalpelem.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

79

Bianka,16-08-2005, 21:40:03 napisał/a:

lol
To co piszesz jest dziecinnie skrajne.

Można się zamknąć w świecie skrajności, ale to bardzo ogranicza wolność.

Pozdrawiam Cię cieplutko, z sympatią i uśmiechem .Bianka wink

innej riposty sie nie spodziewalem...

sam chcialem napisac o pewnej dziecinnosci w  wypowiedziach,ale ugryzlem sie ... w klawiature...
jednak  widze ze nie powinienem miec skrupułów...a moze jestesmy podobni i stad to wszystko...wiadomo, ze piszac przedstawia sie obraz nieco przerysowany zeby uwypuklic pewne rzeczy...rozumienie doslowne jest niekiedy zabojcze...hihihi...

również pozdrawiam jak najbardziej ciepło
nieco zgrzytajac zębami
tym bardziej ze nadchodzi chłodna sierpniowa pełnia
chyba że przyczyna jest jakaś inna roll

z  błękitnym  niebem
Arthurius

80

Szerszen,16-08-2005, 22:13:12 napisał/a:
Arthurius,16-08-2005, 21:19:29 napisał/a:

Racja... hehehehe ale znajac rowniez konsekwencje... i je ponoszac co chyba jest istotne.

jak najbardziej...kazdy z odrobina wyobrazni  moze sobie uzmyslowic konsekwencje , nie trzeba do tego innych instrumentow w postaci kodeksow i etyki...To wszystko jest jak znaki na szlaku turystycznym...mozesz isc szlakiem czytajac opis drogi, a mozesz isc przez las ryzykujac to i owo, polegajac na wlasnym doswiadczeniu lub towarzyszy...majac oczywiscie na uwadze ze towarzysze moga sie mylic lub okazac sie przerobionymi zbojami Janosika...wiedzac ze spotkanie ze straznikami tez nie nalezy do przyjemnosci, chyba ze ma sie dobre uzasadnienie itp, itd... lol  to po prostu trywialne, nie wiem czemu az trzeba o tym pisac i sie przekomarzac...pewnie niepotrzebnie daje sie poniesc urokowi stukania w klawiature...tak, to zapewne ten nieodparty urok...

z  błękitnym  niebem
Arthurius

81

Myślę sobie tak,że...
Ani ja nie jestem nawiedzoną strażniczką prawa ani Ty nie jesteś działającym na ślepo anarchistą.
Myślę ,że może dobrze by się stało, gdybyś zrozumiał,że ja nie piszę o prawie rzymskim, spisanym, ustawowym oraz dobrze by się stało gdybym spojrzała na Twoje stanowisko jako na posługiwanie się intuicją bez konieczności robienia z niej przykazań.

Nie istnieje świat bez etycznego prawa, ale też nie można powiedzieć,że prawo to jest doskonałe, ponieważ jest niedoskonałe jak cholera. Ale nie jesteśmy myszołowami. Jesteśmy ludźmi- gdzieś tam kiedyś ustaliliśmy swoje prawo dźungli- prawo ludzkie.
Nie chodzi tu o ocenianie, skazywanie i zastraszanie prawem. Główną jego funkcją jest funkcja ochronna. Tak ja to widzę.
Widzę w Prawie i część dobra i część zła. Widzisz? Bez skrajności.
Lubię być "pomiędzy"- to jest właśnie szamański stan.
Potrafiłbyś odrzucić skrajne stanowisko dla owego pomiędzy?  Czy nie widzisz,że nic nie jest czarne ani białe, tylko wszystko jest szare? Etyka też. Skoro ja rozumiem Ciebie to może Ty postarasz się choć zrozumieć mnie? To nie jest trudne ale wymaga troszkę dobrej woli smile

Mam nadzieję,że pełnia nie ubierze się w czapę...będzie w piątek, więc może przed weekendem będą lepsze nastroje wink

Pozdrowienia, Bianka

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.

82

Myślę sobie tak,że...
Ani ja nie jestem nawiedzoną strażniczką prawa ani Ty nie jesteś działającym na ślepo anarchistą.
Myślę ,że może dobrze by się stało, gdybyś zrozumiał,że ja nie piszę o prawie rzymskim, spisanym, ustawowym

Rozumiem Cie...i teraz widać że i Ty mnie jednak rozumiesz, co jakoś wcześniej umykało, przynajmniej mnie...

dobrze by się stało gdybym spojrzała na Twoje stanowisko jako na posługiwanie się intuicją bez konieczności robienia z niej przykazań.

bardzo dobrze by się stało bo właśnie TO chciałem Ci w swój nieudolny sposób powiedzieć, a Ty ujęłaś to jednym akapitem...nic co wcześniej przeczytałem nie oddawało lepiej mojego podejścia...

Nie istnieje świat bez etycznego prawa,

no, ja jednak mysle ze istnieje, poza ludzkim, i  wkraczajac w swiat energii jestesmy poza dzialaniem tego prawa, bo inaczej stykało by się z prawami innych bytów, a to jest niemożliwe...w innym stanie skupienia , ze tak powiem, sa inne prawa...etyka moze obowiazywac wsrod ludzi, bo nie moze obowiazywac zwierzat,czy gwiazd albo aniołów, ale jesli zmieniasz postac, obowiazuje ewentualnie na tyle, na ile czlowieka w tobie zostaje w zmienionej postaci, a gdy stajesz sie czysta energia, co jest mozliwe, nie obowiazuja cie te prawa, bo nawet myslisz inaczej...co prawda z takiego stanu "pelnej przemiany" bardzo trudno wrocic, ale nie mniej tak to wyglada...

Ale nie jesteśmy myszołowami.

zdarza sie , ze jestesmy, czytalaś Ursuli Le Guin"Czarnoksiężnika z archipelagu" ?
tam jest to pięknie opisane przy przemianach w sokoła...

Lubię być "pomiędzy"- to jest właśnie szamański stan.
Potrafiłbyś odrzucić skrajne stanowisko dla owego pomiędzy?  Czy nie widzisz,że nic nie jest czarne ani białe, tylko wszystko jest szare? Etyka też.

no wreszcie...czyli tez to widzisz...z tym, że skrajnosci bywaja, i to czesciej niz sie zdaje...ale to inny temat...

No i co...in i jang...ale w koncu okazuje sie ze widzimy sie nawzajem...tylko trzeba te skorupy zdrapywac, ale przy naszych pazurkach calkiem niezle to wychodzi... big_smile

ok...dobranoc...bo juz 3.00 dochodzi...troche dzis popracowalem nad rysunkami i obliczeniami a tu jeszcze forum mnie zajeło...

z  błękitnym  niebem
Arthurius

83

lol  lol  lol
Z tego wynika ,że ja Ci przyznałam po części rację ale Ty nadal stoisz przy nieugiętym "swoim" bez odrobinki ciepłego słowa dla Etyki
lol  lol  lol
Ale niech i tak będzie
lol  lol  lol

Przypomina mi się jeden dowcip, kiedy żona, aby zakończyć kłótnię mówi "ugodowo" do męża:
"No już dobrze, nie kłóćmy się, uznajmy ,że oboje mamy po równo rację...zwłaszcza ja!!!"

Mam Czaroksięznika z Archipelagu-taka mała książeczka gdzieś na pułce, jeszcze jejj  nie czytałam nigdy. Jej bohater był sokołem czy też stawał się nim na jakiś czas;)

Pozdrowienia, Bianka smile

84

hej !
no jak to bez cieplego słowa dla etyki ? napisalem ze moze obowiazywac wsrod ludzi bo gdzie indziej pewnie nie, a we wczesniejszym poscie napisalem ze to iz tak pisze o etyce jako takiej nie znaczy ze sie do niej nie stosuje...

Bardzo mi sie podoba wykladnia Szerszenia z przykladem zupy...no wlasnie taką wzglednosc mam na mysli, tylko dobor slowa jest przeszkoda  jak widac...

Ursula Le Guin jest corka znanego etnografa i antropologa, sama rowniez ma podobne wyksztalcenie...w swoich ksiazkach choc pod plaszczykiem fantasy kreuje swiaty rzadzone wyraznie zasada rownowagi in jang...wiele jej twierdzen wkladanych w usta bohaterow jest niemal wykladnia zachowania rownowagi w swiecie...czesto wracam do calego cyklu jej ksiazek ale ta wlasnie, pierwsza z opowiesci o ziemiomorzu jest naprawde super...

z  błękitnym  niebem
Arthurius

85

No, ciepłe dla etyki to to :

po prostu niektore mysli sa takie, ze az sie dziwie...ta chec porzadkowania, ulepszania, narzucania kanonow, tworzenia dogmatow, przepisow, trzymania sie wyimaginowanej etyki...to jest caly charakter bialego czlowieka...systematyzowac, uscislac,nie zostawiac nic dla zywiolu, lad kontra chaos, i oczywiscie dobry to ten co staje po stronie ladu...grzecznego, systematycznego, bezpiecznego...hm...chodzenia, dzialania, wrozenia, zycia, kochania...nic ognia, ryzyka, niepewnosci...najlepiej dla wszystkich wprowadzic prawo, mozesz zachowywac sie tak a nie inaczej, jesli magikujesz to tylko od do, bo zrobisz komus krzywde..

nie jest wink

Czyli co- etyka w świecie ludzi nie jest jednak zła? Czy też jest?

Co do neoszamana- widzisz, moje stanowisko jest takie iż jego działania również mogą być nieetyczne, kiedy zachodzi stosunek szaman-człowiek i konsekwencje "czarów" występują na tym, ludzkim świecie. Zsyłanie choroby uznałabym właśnie za nieetyczne. A Ty? -tylko tak na spokojnie, bo bardzo chciałabym zrozumieć Twoje stanowisko i pytam poważnie. Może właśnie na tym konkretnym przykładzie :szaman "zsyła" chorobę na kogoś, bo tego kogoś nie lubi. Czy nie mamy prawa ocenić go i jego postępowania wg etyki ludzkiej, ktora mówi, że szkodzić komuś, wyrządzać komuś krzywdę to nieetyczne i "złe" zachowanie? To jasne ,że jak szaman będzie chciał to zrobić to to zrobi i nikt go nie powstrzyma, nie będzie też mógł podlegać juryzdykcji-bo jak mu winę udowodnić, wg jakiego paragrafu-paranoja-nie da się, zrobi co zechce. Ale czy  naprawdę nie można uznać, ocenić,że nie podoba mi się takie zachowanie szamana, uważam je za niegodne i nieetyczne, niesprawiedliwe? Właśnie -niesprawiedliwe.
??
Pytam serio, ciekawa jestem.

W takim razie muszę przeczytać Czarnoksięznika z Archipelagu. Nie jestem pewna ale kiedyś już chyba zaczęłam to czytać, wówczas jednak niewiele rozumiałam czytając to i pewnie dlatego się poddałam. Ale gdzieś jest, wśród setek moich książek-kwadrans a znajdę .
Skoro polecasz, przeczytam z przyjemnością.

Pozdrowienia, Bianka.

PS. Przykład Szerszenia jest trafny i dla mnie- i pewnie to jest właśnie owa równowaga.Ale...
Co ja poradzę na to,że nic mnie tak nie boli jak niesprawiedliwość ? Czuję,że borykam się z tym problemem już niejedno życie i coś z nim próbuję zrobić i ciągle mam nowe próby przed sobą... ... ...Ale to takie "kryształowo senne" przypuszczenia.

86

Znalazłam  Czarnoksięznika-Ursula K. Le Guin, z posłowiem Lema, Wydawnictwo Literackie Kraków 1983.
Stała obok Malutkiej Czarownicy Offried'a Preusslera smile

"Tylko w milczeniu słowo
tylko w ciemności światło
tylko w umieraniu życie
na pustym niebie
jasny jest lot sokoła"

z j.w.

Bianka

87

widzisz, mysle o sobie tak, ze potrafie na pewne zjawiska spojrzec w oderwaniu, poza jakby ludzkim spojrzeniem...nie uzywam slowa " obiektywnie" bo jest to moje wyobrazenie o spojrzeniu z lotu ptaka...i dyskusja toczy sie tak jakby te pewne zjawiska mnie nie dotyczyly...jakbym nie byl tutaj, tylko czyms innym...i z tej pozycji, spoza ludzkiego stada usiluje spojrzec np. na etyke czy inne rzeczy...lubie tak wykraczac poza cos...dlatego mysle, z zewnatrz ogladajac etyke, ze jest sztuczna, gatunkowo przyporzadkowana, a wiec, nie jest ogolnym prawem kosmicznym...to jest ten przyklad z zupa...ale jasne , ze wewnatrz grupy , spelnia jakas role, bez ktorej grupa popadalaby w skrajnosci z mrokow prahistorii...wszelkie ograniczenia, bo prawo i podobne twory ograniczeniem są, wszelkie ograniczenia są złem byc może koniecznym teraz, bo nic innego , lepszego, nie pomoże ludzi w jakis sposob dla siebie samych dyscyplinowac...to jest jakas albo skaza gatunkowa,czy cos...moze to jest to, co nazywa sie grzechem pierworodnym, tylko nie w chrzescijanskim ujeciu...moze tak, placimy za ewolucje gatunku, ta nieokielznana gotowoscia do anarchii i kotlowania sie w pomieszaniu agresji i wspolczucia...sa tacy ktorzy twierdza ze to dlatego ze brak nam oswiecenia, pojmowanego jako samadhi w buddyzmie...gdybysmy mieli jazn zjednoczona z kosmosem prawo w znaczeniu ludzkim nie mialoby juz dluzej sensu...

to tak tytulem wyjasnien co do mojego spojrzenia na etyke...
dodam jeszcze ze naprawde to co napisalas o intuicyjnym pojmowaniu wiele wyjasnia...malo tego...uwazam ze pojmowanie intuicyjne jest wlasnie obiektywne, jest spojrzeniem w porozumieniu z naszą nadjaznia, i wolne od oceniania...jest prawdziwe...pewnie i sprawiedliwe...

z powyzszego powinno wynikac, ze szaman robiac cos, korzysta z narzedzi wlasnego umyslu, a wiec i intuicji...i jesli ona, a nie demony( !), podpowiada mu  ze taki czyn bedzie korzystny czy optymalny, to dla niego wszystko w porzadku...

ale, dla kogos z zewnatrz wcale  odczucie intuicyjne nie musi byc podobne, bo jest wpasowane w kontekst zachowan i oddzialywan danego czlowieka...dlatego ja bym nie podejmowal sie oceniac zsylania choroby na kogos, bo nie jestem w stanie do konca umiejscowic tego w kontekscie szamana...

moja ocena nie bedzie po prostu obiektywna , bo taka byc nie moze...etyka to uogolniajac - szablon, a nie wszystkie wzorki swiata do szablonu pasuja...

jeszcze co do niesprawiedliwosci...jesli ktos podpada, to z jakiegos powodu, widocznie cos zrobil nie tak w stosunku do innego kogos, wiec akcja rodzi reakcje...zeslanie choroby moze byc sprawiedliwa reakcja oburzonego szamana, bo nie pojdzie i nie nastuka gosciowi, musialby byc skinem, ani nie pojdzie do sadu jesli sprawa nie podlega jurysdykcji...sek w tym, zeby reakcja, jako sprawiedliwa, byla adekwatna do czynu...za potracenie na ulicy nie bedziemy przeciez karac obcieciem ramienia, tak ?

natomiast, jesli zeslanie choroby jest li tylko emocjonalna reakcja z powodu antypatii
to najzwyczajniej w swiecie jest zlosliwe...a kto dobrze oceni zlosliwego szamana czy czarownice ?

mam nadzieje ze wyglada to jako tako spokojnie i nie wytraci kogos znowu z rownowagi...

pozdrawiam z cieplych znowu Mazur...lato przypomnialo sobie ze jest...

z  błękitnym  niebem
Arthurius

88

roll

z  błękitnym  niebem
Arthurius

89

Tak, tym razem było na spokojnie i rzeczowo, bez zbędnych oburzeń - i myślę,że rozumiem Twoje stanowisko.

Nie mogę powiedzieć czy jest słuszne czy nie. Moje jest trochę inne, ale nie aż tak bardzo inne jak mogłoby się wydawać ileś tam postów temu. Nie mogę powiedzieć czy moje jest słuszne.

Pozdrowienia, Bianka:)

90

Bianka,17-08-2005, 13:47:53 napisał/a:

"Tylko w milczeniu słowo
tylko w ciemności światło
tylko w umieraniu życie
na pustym niebie
jasny jest lot sokoła"

no, to moje ulubione motto... big_smile

z  błękitnym  niebem
Arthurius

91

e dawno dawno temu istnieli duchy i szamani mieli na imie anna yoh zake ryo tamara i inni a duchy mialy na imie amidamaru mosuke i michihasa i inni jezeli wiezycie ze szamani istnieją to ogladajcie jetix o 19:50 do 20:40 ale som 2 odcinki  ale mam extra wiadomosc bo jak sie postaracie sie to staniecie sie szamanami ja jestem szamanem mam na imie anna mam swoje duchy w miljonach kamieni mam znich korale ale te korale to nie dla ozdoby jeszce jak nie bylam szamankom mialam ducha bo gadalam z szamanami iduchami duchami struzami moj duch stroz to mosuke ale juz nie byl tylko moim duche dopuki nie stalam sie szamankomk... prawie najlepszy szaman nie zyje by byl krolem szamanow ale zabil go zly brat zake co ma chyba miliony forioku niezy  sad

92

a dlaczego go zabił?:(

Pozdrowienia,Bianka

93

Wchłonął jego duszę. Za dużo anime kochana, choć bajka super XD.

94

Czy ja wiem.... sama idea promowania szamanizmu nie jest zła, ale jak się młodym ludziom powrzuca tych bzdur które w tej kreskówce są to potem wychodzą takie kwiatki, a z szamaństwem prawdziwym nie ma to chyba aż tyle wspólnego wink

If history is to change, let it change. If the world is to be destroyed, so be it. If my fate is to die, I must simply laugh.