1

Temat: Czarny Tarot

Jak w temacie. Poszukuję informacji. Skąd? Po co? Czym się różni od "zwykłych" kart Tarota? Kto wymyślił i jakie są skutki uboczne korzystania z niego?

If history is to change, let it change. If the world is to be destroyed, so be it. If my fate is to die, I must simply laugh.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

2

Odp: Czarny Tarot

lol

"Tylko w milczeniu słowo,
tylko w ciemności światło,
tylko w umieraniu życie:
na pustym niebie jasny jest lot sokoła"

3

Znajomi sobie zabawkę znaleźli...domyślam się tylko tego, że to wymysł naszych czasów, być może na cele komercyjne wyłącznie. Jeśli tak to ma to w ogóle jakąś moc?
Mnie też to śmieszyło gdy o tym usłyszałem, a jednak... chodzi mi bardziej o znajomych niż o samą wiedzę.

If history is to change, let it change. If the world is to be destroyed, so be it. If my fate is to die, I must simply laugh.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

4

wiesz czarny tarot, to brzmi bardzo komercyjnie, ale i śmiesznie, bo zwykły tarot sam w sobie moze być niebezpieczny szczególnie w nie odpowiednich rękach, więc określenie 'czarny tarot' jest baaaardzo zabawne. I w sumie.... i w sumie, wciąż się smieje, nie wime czemu smile teoche mnie to bawi, ale może to też być wina niewiedzy ;P

tylko w umieraniu życie:

5

hm, a ja przeczytalem "Czarny Kot" i troche sie zdziwilem ze cos takiego w tarocie jest  lol a tu tylko o czarny tarot chodzi o ktorym pierwszy raz slysze big_smile

6

Właśnie większość słyszy pierwszy raz big_smile
To ponoć tylko komercyjna zabawka dla ludzi, którzy chcą być "mroczni" wink
Jak to określił znajomy, "czarny tarot jest dla dzieci i blondynek" big_smile

7

"zwykły tarot sam w sobie moze być niebezpieczny szczególnie w nie odpowiednich rękach"
-zawsze zastanawial sie co to oznacza, tzn. w jaki sposob mozna za pomoca Tarota sprawic krzywde; gdzie kryje sie to niebezpieczenstwo? zapewne wiekszość na to pytanie odpowie: Tarot może byc niebezpieczny jesli uzywa sie go niewlaściwie! -ale co to wszystko znaczy; chce sie dowiedzieć wiecej -prosze mi odpowiedziec jakie są techniki; jak obchodzic sie z Tarotem aby byl 'bezpieczny'???

8

To chyba zależy od tego jaka osoba posługuje się tarotem. Wiadomo przecież, że istnieją dobre osoby, są też złe do szpiku kości - i te lepiej jakby nigdy się nie tykały tarota ani innej magii...

9 Ostatnio edytowany przez Bianka (2009-06-16 12:04:49)

Dyskutowałabym czy są źli ludzie i dobrzy ludzie. Człowiek jest raczej wypadkową różnych zdarzeń i okoliczności, które go kształtują. Ponadto jeden człowiek potrafi być w jednej chwili dobry a w drugiej zły albo w jednej sprawie dobry a w drugiej zły. Poostaje też definicja "dobra" i "zła" - kto miałby określić co to znaczy być dobrym a co znaczy być złym, skoro i dobro i zło są zupełnie nieopisywalne?
Owszem, zgadzam się z zasadą: kiedy widzisz zło, złem j nazywaj- ale jakikolwiek radykalizm w osądzaniu mi samej wydaje się złym właśnie. Wszystko jest płynne, niedomknięte, niedookreślone. Taka jest zagadka życia- w równym stopniu dręcząca, co uspakajająca. Ustalić coś do końca, domknąć, dookreślić to tak, jakby odebrać sobie raz na zawsze możliwość prawdziwego zagłębienia się w zjawisko i tak, jakby zawęzić swój horyzont myślowy. Myślę,że to jest jeden z tych grzechów nieodpuszczalnych, które nie mogą być przebaczone a które np doktryna chrześcijańska nazywa grzechami przeciw duchowi świętemu. Bo po co ranić, ograniczać siebie samego- czy jest inne "zło", które nie dość , że złe jest też tak głupie??

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

10

Dobro i zło to zwykłe szufladkowanie wymyślone dla potrzeb ludzi xD
Osobiście nie ma dla mnie różnicy między przysłowiowym dobrem a tym okropnym złem.
Są po prostu zdarzenia, które mają swoje konsekwencje, czasem są to konsekwencje dobre czasem złe (ah te szufladkowanie)  jednak nie oznacza to że robiąc coś 'dobrego' to konsekwencje będą tez 'dobre' a robiąc coś 'złego' konsekwencje będą 'złe'.
Więc nieważne jaka osoba zawsze może zrobić krzywdę lub nieświadomie zrobić komuś dobrze smile

tylko w umieraniu życie:

11 Ostatnio edytowany przez Marius (2009-06-19 23:00:54)

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla jednych dobro jest złem, dla innych zło dobrem. Zresztą historia Polski jest dobrym przykładem - co było dobre pół wieku temu, a co jest teraz nazywane złem?
Człowiek zwykł nazywać dobrym to co wydaje mu się, że przynosi korzyści.

12

A ja powiem że temat tyczy się czego innego. Może utworzycie oddzielny temat na tą dyskusję?
Pozdrawiam.

13

Dobry dzien wszystkim,

to moj pierwszy post na forum. Trafilam przypadkiem i podoba mi sie tu. Przeczytalam ten watek i tak mi sie usmiechowo zrobilo, ze wiem o co chodzi z "czarnym tarotem", pomyslalam wiec, ze rozwieje nimb tajemnicy wokol tego potwornego narzedzia ;).

Talii tarota na rynku jest mnostwo. Tworza je artysci zainspirowani symbolika tarota, tworza je tez firmy produkujace karty inspirowane pracami znanych artystow. I tak tez jest z tym "czarnym tarotem" czyli Black Tarot z ilustracjami Luisa Royo. To talia wydana przez Fournier, wiec jakosc jest porzadna, karty twarde, ladny wydruk, a cena stosunkowo niska. Fournier przoduje w tarotach a'la Marsylskich w tym sensie, ze Male Arkana sa bezobrazkowe: pojawiaja sie na nich tylko symbole danego koloru w odpowiedniej ilosci.
Jesli chodzi o WA w Black Tarocie, to mnie osobiscie nie zachwycaja, ale wielu ludzi lubi Royo, wiec moze im sie spodobac. Jest to talia podobno mocna, wskazujaca na mroczne aspekty duszy i trudne do rozwiazania sprawy, do ktorych nie kazdy chce sie przyznac. Opinia pochodzi z recenzji na Aeclecticu, aby przeczytac calosc wystarczy klinkac w link, ktory podalam wyzej i przejsc do strony z opisem talii. Tak subiektywnie patrzac, to nie jest to najstraszniejsza talia, jaka widzialam - ale to autorka recenzji nia wrozyla, a nie ja, wiec niech zamilkne.

Talia, jak widac, jest czarna z nazwy i z ramek otaczajacych kazda karte. Jest tez nieco mroczna. Zadnych wiekszych zwiazkow z "ciemna strona mocy" nie doszukiwalabym sie.