Temat: Za Michała

"Za Michała "

Patrzę za siebie...
rozdarte niebo,
wysypują się dusze z chmur,
ukryta formuła samobójstwa
wisi za każdą zasłoną mgły,
pragnąlbym jej nie dostrzegać,
spojrzeć w przód,
lecz nie jestem tak niewidzialny
jakbym chciał...
komu jeszcze mam spojrzeć w twarz,
żeby wreszcie uspokoić wiatr
no i dobrze zszyć ten błękit
z którego wszyscy żywi
muszą zrezygnować...ok. 13.05.2003 w Warszawie, w jakieś starej hali powiesił się Michał N. z Mazur, znajomy młody muzyk  od którego dostałem kiedyś Didjeridoo...niestety, nie zdążyliśmy razem pograć...

z  błękitnym  niebem
Arthurius

2

Odp: Za Michała

Hmm... czyżby kolejna ofiara "warszawskiej klątwy deficytu energetycznego"?
Nie znam jego osobistych motywów (pewnie nikt nie zna) ale wiem z doświadczenia (he he), że dosyć wrażliwi ludzie "prowincji" usychają pod kloszem wiecznie pędzacego miejskiego potwora...
Pozdrawiam Stolicę (he he)

Jak na górze, tak i na dole...

3

Odp: Za Michała

Troche to nie watek Guidgen na rozpatrywanie "deficytu" nie sadzisz?

Acha i ciekaw jestem co mozesz o nim powiedziec, ja jakos nie narzekam... ale prosze w nowym watku.

Zmienic religie jest prosto, zmienic swiatopoglad jest szalenie trudno, poniewaz trzeba samemu przeprowadzic operacje na wlasnym mozgu tepym skalpelem.

4

Odp: Za Michała

Przykro mi że straciłeś przyjaciela Arthuriusie.
Oczywiście mogę się tylko domyślać co czujesz w związku z tym ale wiedz że rozumiem Cię o tyle iż miałam podobne doświadczenie parę lat temu.
sad

Ściskam ciepło, Bianka.

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

5

Odp: Za Michała

Szerszen,03-08-2005, 09:43:37 napisał/a:

Troche to nie watek Guidgen na rozpatrywanie "deficytu" nie sadzisz?

Hmm, a od kiedy to śmierć i samobójstwo stały się na tym forum tematami tabu?
Ludzie się rodza i umierają, to odwieczne i naturalne. Przykro, że czasem odchodza "za wczesnie" (za wczesnie dla kogo?) ale z tego co wiem tarzanie się w pyle smutku i przygnębienia nikomu jeszcze życia nie wróciło.

Arthuriusie, mrugnięcie okiem trwa eony lat, a śmierć jest nowym życiem. Być może spotkałeś już powtórnie swego przyjaciela, jako kwiat na mazurskiej łące, czy młode piskle, zachwycające muzyką nie gorsza niż ta ludzka. wink

Trzymaj się ciepło

Leśny

Jak na górze, tak i na dole...

6

Odp: Za Michała

Zdawać sobie z tego wszystkiego teoretycznie sprawę, a cierpieć z powodu straty kogoś bliskiego to dwie zupełnie różne sprawy. Owszem, pomaga ta teoretyczna wiedza, wiara, wiedza o reinkarnacji, spokojne podejście do życia i śmierci jako do dwóch części jednej całości.
Ale, wierz mi, poczucie straty zawsze jest przeżyciem bolesnym, bez względu na to ile byś wiedział i jak mądry byś był. Ja to wiem bardzo dobrze. Wiedza i wiara  pomagają w wytłumaczeniu sobie pewnych spraw, ułożeniu w głowie mysli i w ugruntowaniu się wiary; w zrozumieniu "WIELKIEGO PO CO" . Ale serce cierpi tak czy tak.

Dlatego jeśli spotkasz w swoim życiu kogoś kogo serce będzie bardzo cierpiało po stracie bliskiej osoby nie mów mu o reinkarnacji, o filozofi "życia-śmierci-życia", o decyzjach Losu i Norn, o Niebie  wg poglądu chrześcijan. Nie. Po prostu weź go za rękę i przytul, ponieważ nie masz pojęcia co czuje, możesz się tylko domyślać, a żal musi zostać przebolany, wypłakany, by człowiek podniósł się po stracie i pojął wielką zagadkę życia i śmierci..

Tyle od przemądrzałej wink wiedźmy,pozdrowienia.

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.

7

Odp: Za Michała

Bianko, tu nie chodzi o suchą teorię, o oberwanie siebie z emocji, uczuć etc.
Zacytuję słowa Clarissy Pinkoli Estes (tak, czytalem Biegnącą z wilkami smile) "...Przyzwolenie na smierć nie jest przeciwne naturze wiekszości kobiet (a szerzej: znakomitej wiekszości ludzi), jest tylko przeciwne temu, co nam wpojono.
Gdybyśmy urodzili się, np. w środowisku romskim ta dyskusja zapewne inaczej by wyglądała. Jedną z funkji eligii jest niesienie wsparcia w życiu codziennym, w "ciężkich" chwilach. Dlatego nie rozumiem tej przesadnej ascynacji destrukcyjnym obliczem śmierci w chrześcijaństwie, smętnych, ponurych uroczystości (sama nazwa cmetarz->smętarz->smetny->ponury). Inaczej u wspamnianych już wyżej romów, którzy raduja się i bawią na pogrzebie. Podobny nastrój panował zapewne w społecznościach przedchrześcijańskich. Moi Prusowie ucztowali się i bawili nierzadko kilka miesięcy, jako że, cytujac Piotra z Duisburga "potrafili czynić zimno". Ponad to, warto zauwazyć, że większośc religii obiecuje po "drugiej stronie" jeśli nie lepszy to równie cudowny jak ziemski swiat. Nie bedę odkrywal Ameryki etc. ale bianko, Arthuriusie, ktokolwiek; jesli czujecie stratę to może po prostu dobrze byłoby wyjśc na spacer, zawołać tę osobę.. i słuchać. smile

Pozdrawiam

Tańczący z grobami

Jak na górze, tak i na dole...

8

Odp: Za Michała

Mój drogi Guidgenie!

O Śmierci jako nieodłącznym elemencie życia i o moich poglądach, zbieżnych z poglądami pani Estes, piszę na tym forum od roku.
Nie trzeba mnie przekonywać o tym wszystkim o czym piszesz, zresztą nikogo tu na forum o tym przekonywać nie trzeba smile
To co piszesz jest oczywiste i jasne jak słońce, nie jest, przynajmniej dla mnie, niczym niezwykłym i odkrywczym.

Ale nie o to chodzi i przydałoby się nieco skupienia nad tym co prubuję Ci powiedzieć, trochę dobrej woli i mniej sprzeciwiającej się dla zasady postawy.
Próbuję Ci powiedzieć,że kiedy umiera bliski Ci człowiek, przez jakiś czas czujesz po prostu głęboki smutek i cierpisz. Wówczas, wierz mi, głoszenie przy cierpiącej osobie jakichkolwiek filozofii i teorii, nawet optymistycznych, mija się z celem i jest działaniem wyjątkowo mało wrażliwym i empatycznym.

Wołam moich umarłych na wietrze dość często, widuję się z nimi we snach, czuję często ich pomocną dłoń. Ale cierpienie wywołane stratą jest czymś co czuje każdy człowiek, niezależnie od kultury, religii, poglądów społeczeństwa w którym żyje oraz bez względu na to jak go wychowano. Jest to pierwotne uczucie.

I wiesz co- nie życzę Ci wcale abyś kiedyś je zrozumiał, ponieważ zrozumieć je można tylko wówczas, jeśli się go doświadczy.

Zrozum-nie chodzi o poglądy na temat śmierci. Chodzi o uszanowanie cierpienia innej osoby. Nie potrafię Ci tego już lepiej wytłumaczyć.

Pozdrawiam, Bianka.

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.

9

Odp: Za Michała

hm...nie myślałem ,że aż takie reakcje wywoła moj wiersz dla Michała...
Dzięki za ciepłe słowa...ale należą się Wam też słowa wyjaśnienia...Michał był moim znajomym, widywałem go na miescie, znalismy sie ze zdawkowych wymian zdan...kiedys dowiedzial sie o moich zainteresowaniach i sciezce ...i...uczynil dar...to w zasadzie wszystko...kiedy dowiedzialem sie o wydarzeniu poczulem zal, że coś umknęło, i zal że czyjeś życie tak szybko się skonczylo, wczuwałem sie w to co mogl myslec w ostatnich chwilach w tym wymiarze...i tyle...to bylo dwa lata temu...

teraz ma racje Guidgen...podchodze do tego w dwojnasob, z jednej strony reinkarnacja, marzenie o niesmiertelnosci, niemal pradawna radosc ze ktos poznal tajemnice...ale z drugiej zawsze jest tak jak mowi Bianka...graja emocje...to nawet nie jest wpojone przez taki czy inny system, bo u slowian i prusow co innego obrzedy pogrzebowe, tam trzeba bylo okazywac radosc zeby dusza z zalu nie wrocila, zeby nie napelniac jej wiader woda lez, wiec stad tryzna, gry, igrzyska...ale z drugiej strony wdowy szly na stos bo konczyla sie milosc i powazanie,zima nie moglyby liczyc na starosc na opieke, jak u indian...u germanow sprawe rozwiazywalo obrzedowe uderzenie mlotem...cos w rodzaju eutanazji...obcinano sobie palce na znak zaloby...skladano sluby czy przysiegi z okazji pogrzebu...smetarz to stara nazwa, przedchrzescijanska, tak jak Jęczniki czy żalniki...( Guidgen powinien znac taką miejscowosc na trasie Olsztyn-Szczytno...Jęczniki ...tam są kurhany bałtyjskie...pruskie...chyba Galindów albo już Sasinów ) wiec z tą radoscią to nie tak do konca...

ale podobało mi się  zdanie o wyjściu na spacer i zawołaniu imienia tej osoby...i o słuchaniu...

pozdrawiam
Arthurius

z  błękitnym  niebem
Arthurius

10

Odp: Za Michała

Mówisz o żalu z powodu śmierci znajomego , Arthuriusie. Teraz pomyśl o tym,że tracisz kogoś najbliższego. I spróbuj się cieszyć albo podejść do tego spokojnie, bo wierzysz w reinkarnację i nieśmiertelność duszy. Jeśli ktoś mi powie ,że nawet w takiej sytuacji zachowałby spokój to uznam,że ma małą wyobraźnię,

wyjątkowo bez uśmiechu, Bianka.

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.

11

Odp: Za Michała

no jasne...przeciez napisalem , ze przekonania to jedno, a emocje to drugie, i mozna wiedziec, ba, byc przekonanym ze komus np. jest lepiej, bo juz strasznie nie cierpi, ale zwyczajnie zal jest kazdego zycia i namacalnej obecnosci osoby...z ta radoscia to nie tak, trzeba by urodzic sie w innych warunkach i kulturze i miec wpojone takie przekonania czy stereotypy, a u nas slowianska dusza jest wrazliwa, wiec nie ma mowy zeby kogos zal nie ruszal...moim zdaniem swiadczyloby to o splyceniu uczuc, lub o braku wrazliwosci...natomiast inna sprawa jest umiejetnosc szybszego pozbierania sie z  zalu wlasnie dzieki przekonaniom, zamiast pograzania sie w totalnej depresji...
tu juz tez jest wyeksponowana rola szamana czy czarownika, jako tego ktory odprowadza dusze na wlasciwe sciezki ( znam osobe ktora to robi , bardzo dobra osoba, z duza praktyka i mozliwosciami) oraz dziala tez przez to na bliskich tej odchodzacej duszy, przynoszac im ulge, uspokojenie...niestety, z moich ,ale tylko moich obserwcji wynika ze np. ksieza znakomicie sie do tej roli...nie nadaja...ale powieksza sie grono osob ktore rozumieja potrzebe przywrocenia czegos w rodzaju odprawin...czesc z tych ludzi wywodzi sie sposrod egzorcystow...niewielu ich jest, ale zawsze...

z  błękitnym  niebem
Arthurius
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

12

Odp: Za Michała

Bianka napisała:

Zrozum-nie chodzi o poglądy na temat śmierci. Chodzi o uszanowanie cierpienia innej osoby

Hmmm, ja zostaję przy swoim. Uszanowac cierpienie czyli wlasciwie co? Mówić: oj, jak mi przyro, że on UMARŁ, naprawde współczuję ci z powodu jego ŚMIERCI, wiem jak to jest kiedy ktoś ODEJDZIE etc. (no, może przejaskrawiam trochę). To raczej nie pomaga.

Zupełnie zgadzam się z Arthuriusem. Zal, nawet smutek, zawsze towarzyszą śmierci, ale trzeba je rozumieć tak, jak odczuwamy sytuację, gdy ktoś wybiera się w daleką podróż. Każdy z nas stracił niejedną bliską osobę: dziadka, babcię, rodziców itd. Patrzyłaś kiedyś Bianko umierającemu prosto w oczy? Jedna łza i jedno zdanie: wkrótce się znów spotkamy. Tak wygląda to w w moim przypadku.

Co do zwyczajów, kultur etc. zasygnalizowałem tylko pewne rzeczy. Dawne zwyczaje pogrzebowe jak i samo pojmowanie śmierci to zbyt obszerne zagadnienia, by zkwitować je dwoma zdaniami.
Odprawiny w warstwie semantycznej mają właśnie taki związek z podróżą. Zmarły odchodzi by znowu kiedyś powrócić. Najlepiej gdy ktoś go odprowadza. Szaman, kapłan, wiedzący, a przez nich Bogowie, jak greccy Charon/Hermes. Radosne uroczystości to przejaw właśnie tego "pożalowego" spokoju, wyciszenia, pogodzenia się z faktem "podróży" ukochanej osoby, ale też rozładowania emocjonalnego napięcia.
Żałoba, charakterystyczna dla chrześcijaństwa nieodparcie kojarzy mi się natomiast z pewnego rodzaju egoizmem, podobnym do tego omawianego przy okazji dyskusji o eutanazji. MY chcemy, by ktoś przy NAS został, wbrew temu, że może już na niego czas, albo że po prostu nie chce już dłużej żyć smile

Guidgen powinien znac taką miejscowosc na trasie Olsztyn-Szczytno...Jęczniki ...tam są kurhany bałtyjskie...pruskie...chyba Galindów albo już Sasinów

Tak, znam, znam. Ziemie jakby sporne, chociaż ja obstawiam za Galindami smile

Jak na górze, tak i na dole...
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

13

Odp: Za Michała

Uszanowac cierpienie czyli wlasciwie co?


Odpowiem Ci- Nie mówić komuś co powinien czuć.

Jeśli i to nie jest jasne, to nie zrozumiemy się w tej kwestii.

Żałoba, charakterystyczna dla chrześcijaństwa nieodparcie kojarzy mi się natomiast z pewnego rodzaju egoizmem, podobnym do tego omawianego przy okazji dyskusji o eutanazji. MY chcemy, by ktoś przy NAS został, wbrew temu, że może już na niego czas, albo że po prostu nie chce już dłużej żyć

Myślę,że nie jest to charakterystyczne dla chrześcijaństwa. Co najwyżej może to być najczęściej spotykane podejście do śmierci, odczuwane po stracie kogoś bliskiego. Ale o ile znam filozofię chrześcijan, ich religia i wiara nakazuje cieszyć się iż po śmierci umarły opuści ten padół łez, ciało, które jest marnością nad marnościami i jako czysta dusza   połączy się z Bogiem, nareszcie. Żałoba jest dla chrześcian oznaką pamięci. Nie wnikam w to, czy słusznie czy niesłuszenie i czy wogóle wiara chrześcijańska ma sens moim zdaniem (a kto czytał moje posty wie coś na temat tego co uważam) Zwracam tylko uwagę na to iż dobrze jest trzymać się faktów i nie naginać prawdy do swoich poglądów wink  Na to samo próbował zwrócić uwagę Arthurius pisząc o jęcznikach w nawiązaniu do chrześcijańskiego (co jest nieprawdą) smętarza. Obiektywizm jest trudną do wyrobienia w sobie postawą, a jednak w miarę upływu lat i przy dobrych chęciach można się jej nauczyć wink

Pozdrowienia, Bianka.

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

14

Odp: Za Michała

Żałoba, charakterystyczna dla chrześcijaństwa nieodparcie kojarzy mi się natomiast z pewnego rodzaju egoizmem, podobnym do tego omawianego przy okazji dyskusji o eutanazji. MY chcemy, by ktoś przy NAS został, wbrew temu, że może już na niego czas, albo że po prostu nie chce już dłużej żyć

Ponoć u zoroastrian żałoba za zmarłym była jednym z najcięższych grzechów. Dusza po śmierci zostanie osądzona wedle swych czynów, a żal był traktowany jako wyraz nieufności w stosunku do boga.

A żal... Najlepszym wg mnie sposobem jest po prostu go nie dusić. Tu zgodzę się z Bianką, smutek trzeba przeżyć... Pobędzie przez pewien czas, a potem, odleci w przestrzeń...

The information... must... flow...

Moje wypowiedzi należy rozumieć dosłownie - implicit level to bardzo grząski grunt...

Dom jest tam, gdzie serce.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

15

Odp: Za Michała

Bianka,04-08-2005, 09:58:59 napisał/a:

Teraz pomyśl o tym,że tracisz kogoś najbliższego. I spróbuj się cieszyć albo podejść do tego spokojnie, bo wierzysz w reinkarnację i nieśmiertelność duszy. Jeśli ktoś mi powie ,że nawet w takiej sytuacji zachowałby spokój to uznam,że ma małą wyobraźnię,

Masz rację, Bianko.  Nie myślę tu o przesadnej rozpaczy, ale zawsze jest uczucie smutku jak ktoś odchodzi, no bo w końcu już go nie zobaczymy przez jakiś czas. Wiemy, że on może być szcześliwy po tamtej stronie, ale mimo wszystko ma prawo nam brakować kogoś tym więcej na ile go lubiliśmy. Jednak osobiście nie przepadam za przesadną żałobą.

Arthurius - prawdopodobnie twój przyjaciel odnalazł już spokój i może nawet jest szczęśliwszy niż czuł się tutaj.
Pozdrawiam

Przed mgłami nocy
Idź za swoją gwiazdą
Ona strzegąc cię
nigdy nie zgaśnie.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

16

Odp: Za Michała

Wiemy, że on może być szcześliwy po tamtej stronie, ale mimo wszystko ma prawo nam brakować kogoś tym więcej na ile go lubiliśmy.

I to właśnie uderza mnie w odczuwaniu żałoby - dosyć egoistyczna (choć ludzka) chęć zatrzymania tego, kogo/co kochamy.

Piszecie jednak w takiej wymowie, jakby śmierć należało tylko czuć, odczuwać, kierować się emocjami. Tot ist keine Weltuntergang (śmierć to nie koniec świata) jak mawiają Niemcy. Może warto się jedna dystansować, uronić tę przysłowiową jedną łzę, by potem z uśmiechem odprawić zmarłego w jego podróż?

Pozdrawiam

Leśny

Jak na górze, tak i na dole...

17

Odp: Za Michała

Dystansu trzeba się nauczyć. Źle zastosowany będzie po prostu tłumieniem w sobie reakcji, emocji, które w końcu mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Osobiście na śmierć bliskich reaguję pewną melancholią, jak wtedy, gdy ktoś wyjeżdża na całe lata. Przeżywam to, lecz nie daję nad sobą zapanować.

The information... must... flow...

Moje wypowiedzi należy rozumieć dosłownie - implicit level to bardzo grząski grunt...

Dom jest tam, gdzie serce.
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 737 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/hagal357/domains/hagal.pl/public_html/forum/include/parser.php on line 791

18

Odp: Za Michała

Piszecie jednak w takiej wymowie, jakby śmierć należało tylko czuć, odczuwać, kierować się emocjami.

Ty zaś, drogi Guidgenie piszesz tak jakby śmierć zasługiwała jedynie na miejsce w naszym umyśle (jako filozofia śmierci) a nie również w sercu.

Może więc należałoby wypośrodkować te podejścia/

Rację ma Arael iż tłumienie w sobie emocji po stracie kogoś bliskiego jest piłowaniem gałęzi na której się siedzi. To  również sprawia iż człowiek ukierunkowuje się do wewnątrz, nabierając egoistycznych cech

Śmierć kogoś bliskiego ma swój wymiar nie tylko w myśleniu o niej, o tym jaki ma sens i co się dzieje potem. Ona ma swoje miesce także w łzach żalu i straty- i wierz mi,że nie mają one nic współnego z egoizmem i chęcią zatrzymania umarłego.

Owszem, można przesadzić z żalem i rozpaczą- i chyba nie ma nic bardziej wyniszczającego duszę jak rozpacz właśnie. Ale ja nie pisałam o skrajnych przypadkach niemożności pogodzenia się ze stratą i rozczulania się nad sobą i nad umarłym.

Estes, nie pamiętam czy w Biegnącej, czy gdzie indziej opisywała tez piękne rytuały  żegnania umarłych, łez jakie ich żegnały, tęsknoty. Jest to proces naturalny, który każdy człowiek ma prawo przeżyć.

Jeśli spotkam kogoś , kto po śmierci bliskiej sobie osoby wzruszy ramionami i wyłoży filozofię swojej wiary, zapewniającą umarłemu radość po śmierci ciała - nie sądzę by taki człowiek pojął Panią Śmierć do końca. Ona nie zabrania nam płakać po stracie, ponieważ wie,że łzy są deszczem po którym świeci słońce, zaś wiecznie świecące słońce, pozbawione deszczu łez- żalu i tęsknoty- zmienia się w pustynię. I już taki człowiek byłby dla mnie bardziej egoistą.

Pozdrowienia, Bianka.

"NIE WALCZ Z TYM CO SIĘ DZIEJE. WALKA DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ PORAŻKI. NIE DAJ SIĘ SKUSIĆ POTRZEBIE OSIĄGNIĘCIA CZEGOKOLWIEK, A WTEDY OSIĄGNIESZ WSZYSTKO" F.Herbert.

19

Odp: Za Michała

To teraz ja...

Mnie uderzylo jednie to "he he" w poscie Gudgena. Ot tak... po prostu odebralem to jako brak szacunku do osoby zmarlej.

Nie znalem owego muzyka, wiec jego smierc nie powoduje u mnie zadnych emocji ale emocje wywolala formula "zartobliwego" stwierdzenia z owym "hehe". Niestety negatywne, w stosunku do osoby je piszacej.

Tym jedynie podyktowana byla moja reakcja.

Czym innym jest radosc tudziez swietowanie z powodu smierci - rozne w roznych kulturach, nie zawsze tez radosne i wesole - nie jest to domena chrzescijan, ze smierc powoduje zal, czym innym jest z faktu smierci pokpiwanie.

Jesli zle odebralem - moja wina, przepraszam, ale tak zabrzmialo to w mych oczach.

Zmienic religie jest prosto, zmienic swiatopoglad jest szalenie trudno, poniewaz trzeba samemu przeprowadzic operacje na wlasnym mozgu tepym skalpelem.

20

Odp: Za Michała

Szerszeniu, moje "he he" zrozumiałes, ni dobrze, ni źle. Zrobiłeś to po swojemu. Ja zwykłem zamieniać wszelkie emocjonalne napięcie w śmiech, smutek w swoista radość (bo wszystko ma swoje plusy etc.) - takie osobliwe podejście. Echa tego są zauważalne w tej dyskusji, bo wg mnie radość na pogrzebie nie musi (i nie oznacza) braku szacunku, jest natomiast znakomitym sposobem na rozladowanie wyżej wspomnianego napięcia. Kto był na prawdziwie polskiej stypie, ten wie jak dużo w tej uroczystości przeżytków pogaństwa, nastrój zas nierzadko daleki jest od smutnego.

Podejście z rezerwą do danej kwestii - to moje "he he". Zdaję sobie sprawę, że może wydawać się nie na miejscu, że niestosowne, że niezgrabne. Cóż, trudno, osobiste dziwactwo. Gdyby chodziło o bliską mi osobę, znalazłoby się na tym samym miejscu.

pozdrawiam

Leśny (he he)

Jak na górze, tak i na dole...

21

Odp: Za Michała

Zawsze robie "po swojemu" ;-)

No ale juz wiem co chciales wyrazic. Masz racje, na polskiej stypie jest wiele pozostalosci poganstwa... i niech tak zostanie.

Zmienic religie jest prosto, zmienic swiatopoglad jest szalenie trudno, poniewaz trzeba samemu przeprowadzic operacje na wlasnym mozgu tepym skalpelem.